InterwencjeFMP to organizacja skupiająca się na prewencji. Naszym celem jest zapobieganie utrzymaniu zwierząt w złych warunkach i uświadamianie społeczeństwa w zakresie ochrony praw zwierząt. Koncentrujemy się na akcjach terenowych polegających na edukacji. Prowadzimy też akcje sterylizacji suczek i kotek. Mniejsza liczba urodzonych niechcianych szczeniąt i kociąt to mniej niechcianych czworonogów w schroniskach.

Społeczny inspektorat ds. ochrony zwierząt to grupa przeszkolonych wolontariuszy Fundacji, znających podstawy prawne, metody działania w terenie, wszelkie aspekty dotyczące ochrony praw zwierząt. Reagują na zgłoszenia o zaniedbanych zwierzętach, jakie docierają do Fundacji.

Jak działamy?

Odbieramy zgłoszenia dotyczące konkretnych przypadków. Zgłoszenia docierają drogą mailową lub telefoniczną. Przedstawiciele Fundacji, posiadający tytuł społecznego inspektora ds. ochrony zwierząt, udają się na miejsce i podejmują działania zmierzające do poprawy warunków bytowych zwierzęcia, albo odbierają zwierzę, którego życie i zdrowie jest zagrożone w asyście Policji lub właściwych urzędów gminy, Inspekcji Weterynaryjnej.

Stale prowadzimy akcję edukacyjną. To nasza misja. Dystrybuujemy opracowane przez Fundację broszury informacyjne z najważniejszymi wytycznymi dot. utrzymania psów i kotów, zachęcającymi do sterylizacji i kastracji psów i kotów. Rozmawiamy z opiekunami zwierząt, przekazujemy wiedzę i motywujemy do polepszenia warunków bytowych czworonogów. Tę gałąź naszej działalności chcemy rozwijać, gdyż interwencje są dla nas ostatecznością i wielu z nich można zapobiec edukacją.

Przedstawiciele fundacji posiadają szkolenia, legitymację, współpracują ze służbami i nigdy nie podejmują działań bez sporządzenia stosownej dokumentacji.

Chcesz dołączyć?

Zapraszamy do współpracy osoby chcące poprawiać los zaniedbywanych zwierząt, a także budować świadomość właścicieli psów i kotów. Jest to trudny wolontariat, ale daje wiele możliwości pomocy i wiele uczy.

Osoby działające w tym zakresie cechuje dokładność, staranność, spokój i opanowanie. Musimy odsuwać na bok emocje i odpowiedzialnie prowadzić interwencje, zgodnie z obowiązującym prawem. Interwencje wymagają odwagi, samozaparcia i odporności psychicznej, konieczna jest chłodna ocena sytuacji.

Często nasi inspektorzy są wzywani do składania zeznań na Policji, uczestnictwa w rozprawach sądowych.

Początkowo działasz z nami wspierając nasze inicjatywy, uczestnicząc w akcji edukacyjnej w terenie, samodzielnie będziesz działać po odbyciu praktyki i pozytywnej opinii Koordynatora projektu.

Skontaktuj się z nami i udzielimy Ci wskazówek, co dalej. Możemy Ci przekazać ulotki informacyjne, ich dystrybucja również przyczynia się do poprawy losu zwierząt w Polsce.

Chcesz zgłosić interwencję?

Jeśli widzisz potrzebę interwencji naszej organizacji w kwestii zaniedbywanego zwierzęcia, napisz do nas. Opisz dokładnie sytuację, podaj adres, załącz fotografie. Nie obawiaj się, Twoje zgłoszenie pozostanie anonimowe, odezwiemy się jednak w razie potrzeby zadania dodatkowych pytań.

Pamiętaj, że nasza praca to wolontariat, mamy też inne obowiązki, więc w każdej sytuacji niecierpiącej zwłoki informuj odpowiednie służby – Policję/Straż Miejską. Inspektorat nie prowadzi działań dotyczących odłowu, utrzymania, opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Te zadania to obowiązek każdej gminy, więc zapytaj w urzędzie, w jaki sposób należy postąpić widząc bezdomne zwierzę.

Twoje zgłoszenia przyjmujemy:

  • mailowo: interwencje@mampomysl.org ,
  • telefonicznie: 790-241-451 – można przesłać SMS z opisem zdarzenia.