Rok 2021 w FMP Schronisko Świdnica: PODSUMOWANIE

Rok 2021 w FMP Schronisko Świdnica: PODSUMOWANIEMinął rok 2021. Piąty rok pracy naszej fundacji jako operatora schroniska w Świdnicy. Na wstępie chcemy podziękować wszystkim, którzy byli, działali, wspierali nas kolejny rok. Pracownikom, wolontariuszom Fundacji – bez Was nie działoby się tak wiele.

Za nami kolejny rok koncentracji na projektach:

 • prowadzenia schroniska dla zwierząt w Świdnicy,
 • promocji i organizacji wolontariatu,
 • pomocy zwierzętom domowym, dzikim, egzotycznym
 • wsparciu zwierząt i ich opiekunów w potrzebie.

 

Co udało nam się zrobić w 2021 roku?

 

Nasze schronisko przyjęło 667 podopiecznych, do adopcji oddaliśmy 322, właściciele odebrali 189 zgub. Zwierzęta utrzymywaliśmy przez cały rok. Były psy i koty po zmarłych opiekunach, zabezpieczane z Policją w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi, czy po wypadkach drogowych. Zwierzęta były leczone, poddawane niezbędnym zabiegom sterylizacji, kastracji, czipowane, diagnozowane.

 

Fundacja uczestniczyła w 158 interwencjach ze zwierzętami dzikimi. Wielokrotnie wzywano nas do zwierząt z wypadków, którym niestety nie zawsze udawało się pomóc… Były też podloty, pisklaki, które wypadły z gniazda, czy zagubione na terenach ogrodów sarny, lisy zaklinowane w ogrodzeniach, ranne zwierzęta.

Schronisko z budżetu fundacji wydało 178 skierowań na zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów. Dodatkowo z pomocą gmin kastrowaliśmy koty wolnożyjące. Wystąpiło dodatkowo około 70 takich zdarzeń.

Przyjmowaliśmy też zwierzęta na domy tymczasowe (około 15 kotów i psów), wydawaliśmy karmę dla ponad setki kotów i kilkudziesięciu psów opiekunów w potrzebie. Do fundacji na leczenie trafiały koty wolnożyjące.

 

Na co przeznaczaliśmy środki?

Z Waszym wsparciem inwestowaliśmy w opiekę, działania wolontariuszy, rozmaite akcje dla urozmaicenia, podnoszenia dobrostanu zwierząt. Udało się zakupić karmy, akcesoria higieniczne, paliwa, klatki, transportery, ale dokonaliśmy też większych inwestycji. Wybudowaliśmy cztery duże zagrody dla psów, które nie odnajdywały się w pawilonie. Stanęło również pięć nowych kojców zewnętrznych. Przeorganizowaliśmy nasze magazyny, zakupiliśmy wielki garaż, dzięki czemu mogliśmy stworzyć, nowe, bardziej komfortowe przestrzenie dla kotów.

Leczyliśmy, edukowaliśmy, dojeżdżaliśmy z naszymi zwierzakami po pomoc do fachowców!

Działania, akcje

 • Wyjeżdżaliśmy na interwencje w sprawach zwierząt w potrzebie, z wypadków cały rok, przez całą dobę.
 • Zorganizowaliśmy wiele zbiórek na pomoc Schronisku w Świdnicy.
 • Organizowaliśmy bazarki.
 • Opiekujemy się stale około 150 zwierzakami (psy, koty, ptaki, konie).
 • Organizujemy promocję adopcji, działania w ramach wolontariatu (np. Dzień Aktywności Społeczności Lokalnej, dni otwarte).
 • Organizujemy pomoc opiekunom adoptowanych psów – konsultacje z behawiorystą weszły w stały program działań.
 • Razem z naszymi wolontariuszami i darczyńcami stworzyliśmy ogród sensoryczny dla naszych psiaków.
 • Dzięki finansowaniu fundacji PZU stworzyliśmy projekt „Dobry Zwierz” uświadamiający mieszkańcom, nie tylko Świdnicy, o bezpiecznej pomocy dzikim zwierzętom w mieście. W ramach tego projektu odwiedziliśmy również kilkanaście placówek edukacyjnych.
 • Odwiedziliśmy kilkanaście szkół i przedszkoli edukując dzieci i młodzież nt naszej pracy, bezdomności zwierząt.
 • Braliśmy czynnie udział w projekcie „Lato na podwórku” oraz różnych Eventach we Wrocławiu w Magnolii, Galerii Świdnickiej, na świdnickim Rynku i w innych miejscach.
 • W tym roku dało nam się uruchomić sklep internetowy, przez co kupowanie a tym samym pomaganie jest jeszcze łatwiejsze. Nasze cegiełki i gadżety na rzecz zwierzaków zakupisz na www.fmpcharityshop.pl .
 • Zorganizowaliśmy uroczysty kiermasz na terenie schroniska z okazji 6 lecia istnienia Fundacji.
 • Będziemy działać dalej! Przyjmujemy stale wnioski o wsparcie, tworzymy materiały edukacyjne. Covid-19 postawił przed nami wyzwania, którym wciąż staramy się sprostać.

Bardzo wesprzesz nas przekazując nam 1% podatku.

Nasz nr KRS: 0000577643

Dziękujemy Wam za ostatnie lata. W ujęciu ostatnich 5 lat pomogliśmy 5000 zwierząt poprzez przyjmowanie ich pod swoją opiekę, domy tymczasowe, wsparcie opiekunów w potrzebie, kastracje i sterylizacje. Mamy potężną moc działania i pomagania dzięki naszym wspierającym!