5 lat Fundacji Mam PomysłŚwiętujemy 5 lat FMP!

28 września 2015 roku uzyskaliśmy wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym jako Fundacja Mam Pomysł. Niewiarygodne, że minęło tylko i aż 5 lat od tego dnia. Mimo upływającego czasu nie brakuje nam nowych pomysłów i chęci rozwijania naszych projektów.

Jak to było?

Kiedyś to było… 😉 Fundacja powstała z inicjatywy obecnych członków zarządu – Ady i Krystiana. Jako kontynuacja działalności w sektorze organizacji pozarządowych i ochrony praw zwierząt. Tworząc własną organizację, FMP, wierzymy, że możemy więcej i nie raz udowodniliśmy, że przekraczamy kolejne granice w słusznej misji.

Zaczynając, do dyspozycji w charakterze wozu do zadań specjalnych, mieliśmy zielonego Fiata Cinquecento, a żeby opłacać faktury u lekarzy weterynarii i kupować materiały na budki dla kotów, nie wstydziliśmy się sięgać po dodatkowe zlecenia, czy sprzedaż złomu. Nie mieliśmy wtedy biura księgowego, to również robiliśmy samodzielnie. Samochody i sprzęty naprawialiśmy początkowo sami, wszystkie ulotki, plakaty robiliśmy sami. Kreatywność pomagała wyjść z najtrudniejszych sytuacji i opanować każdy kryzys. Wymagało to tylko samodyscypliny i pracy.

Początkowo nasza liczba podopiecznych wynosiła około 30 zwierzaków. Stopniowo wzrastała, gdyż przybywało opiekunów, których wspieraliśmy, zgłoszeń, próśb. W dużej mierze to były koty. Nasze mieszkania były jedynym miejscem utrzymania zwierzaków i liczba 15 kociąt w domu nikogo nie dziwiła w szczytowym, wiosennym okresie. Łapaliśmy kotki na sterylizacje, robiliśmy budy dla psów utrzymywanych na łańcuchach, woziliśmy paczki dla opiekunów w trudnej sytuacji, organizowaliśmy pomoc dla potrzebujących psów i kotów. Nie było wolnych sobót, czy niedziel (wciąż nie ma :D). Od rana do nocy nasz czas pochłaniały wyjazdy na interwencje, wizyty przed i po adopcyjne, przewóz zwierzaków.

Postawiliśmy wszystko na jedną kartę

Nasza działalność nabrała niesamowitego tempa z początkiem 2017 roku. Kilka miesięcy wcześniej ujawniono rozstrzygnięcie konkursu na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt stanowiącego własność Urzędu Miejskiego w Świdnicy. To potężne przedsięwzięcie i jesteśmy wciąż ogromnie wdzięczni za zaufanie i wsparcie w realizacji tej misji.

Mówiąc szczerze, nie spodziewaliśmy się, że już wkrótce okaże się, że będziemy w tym miejscu robić znacznie więcej ponad opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, podejmowanie w ich sprawie interwencji. Niebawem minie czwarty rok naszej pracy na Pogodnej i różnica między styczniem 2017 a styczniem 2021 będzie ogromna. Dlaczego? Rozpoczęcie działania w schronisku otworzyło nam wiele drzwi. Przejście przez każde okupione było nauką, pracą, zdobywaniem doświadczenia, ale przez każde kolejne drzwi przechodzili z nami kolejni pracownicy, wolontariusze, ludzie chcący działać z nami. Teraz to oni sami otwierają kolejne możliwości 🙂 Szybko okazało się, że nasza misja musi objąć więcej obszarów. Organizacja wolontariatu, prelekcji w szkołach, różnorodnych festynów i akcji promujących nasze schronisko, drobne prace budowlane i techniczne, aż po zdobywanie wiedzy i współpracę z ekspertami do spraw zwierząt dzikich i egzotycznych.

Na wstawianych z tym wpisem zdjęciach nie ma wszystkich ludzi FMP. W porównaniu do 2015 roku teraz musielibyśmy zliczać setki dobrych ludzi. Zarząd, rada, wolontariusze, domy tymczasowe, adoptujący, darczyńcy, organizatorzy akcji. Wciąż interweniujemy, pomagamy, ale już na większą skalę. Obecnie liczba podopiecznych fundacji to nawet 150 zwierzaków.

Nigdy nie powiemy, że wiemy już wszystko i mamy już powtarzające się przypadki i interwencje. Nie ma dwóch takich samych psów, nie ma dwóch takich samych historii. Mogą być podobne i to właśnie z podobieństwa czerpiemy inspirację i wiedzę wykorzystywaną do rozwiązania problemu.

Stawiając wszystko na jedną kartę, podejmując wyzwanie prowadzenia schroniska, staliśmy się lepszą wersją FMP. Uruchomiliśmy wielotorowe działania i wytrwałością osiągamy skuteczność w naszej misji. Satysfakcja też jest, ogromna. Zawsze powtarzamy, że będziemy fundacją otwartą na słuszne idee. Chyba właśnie to sprawia, że jest nas coraz więcej i możemy dzięki temu więcej.

Świętujemy!

Chcemy naszym piątym urodzinom zadedykować cały październik 2020 r. Świętujemy z Wami w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy oraz Charity Shop Świdnica. Na naszej stronie pojawią się jeszcze przeróżne treści ukazujące jak to kiedyś było – powspominamy! Wirtualny tort? Być może. Będziemy dodawać nowości. Pomysł organizacji balu charytatywnego odkładamy życząc Wam zdrowia w tym trudnym roku.

Wchodźcie cały październik na nasze strony, linkujemy niżej, i śledźcie co dla Was szykujemy. Na dziś, 28 września odpalamy petardę: WIELKI BAZAR SCHRONISKA oraz KARTY NA ŁAPKI W CHARITY SHOP.

Nasz Facebook i Instagram

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt: Facebook, Instagram, www

Charity Shop Świdnica: Facebook

Chcemy byście mogli poczuć razem z nami tę właśnie ekscytację, radość, a także chęć sięgania po więcej nowych pomysłów – dla zwierzaków! W końcu…. MAMY POMYSŁ :).

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pojawili się na naszej drodze i kroczą z nami. Nic o nas bez Was.

Wasz FMP team

i zarząd FMP: Ada, Gosia, Krystian