Podsumowanie 2019 rokuZa nami czas podsumowań działań naszej Fundacji. W tym roku wymagało to więcej obliczeń, bo nasza działalność mocno się rozszerzyła 🙂

Na wstępie chcemy ogromnie podziękować wszystkim pomagającym. Gdyby nie Wasze zaangażowanie, nie udałoby nam się osiągnąć takiego rezultatu. Wszystkie dary rzeczowe – karmy, żwirki, smycze, obroże, podkłady higieniczne i środki czystości pozwoliły nam zabezpieczyć byt podopiecznych. Przekazane fundusze umożliwiły spłatę faktur za sterylizacje, leczenie, profilaktykę, zakup niezbędnych akcesoriów dla pupili. Wszelkie inicjatywy, które powstały z Waszych pomysłów i przyczyniły się do zmiany naszej lokalnej rzeczywistości, sprawiły, że uczyniliśmy świat lepszym!

W tym roku Fundacja Mam Pomysł realizowała następujące zadania:

– prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy

– prowadzenie Kociarni w Bielawie

– prowadzenie domów tymczasowych, współpraca w Głuszycy w projekcie pn. „Mania Pomagania”

– prowadzenie działań edukacyjnych, interwencyjnych, pomocy dla opiekunów zwierząt w trudnej sytuacji

– akcja sterylizacji

Działamy jako ludzie Fundacji i to my tworzymy Fundację. Działamy, bo wierzymy w naszą misję i chcemy zmieniać nasze otoczenie i nieść pomoc. Gdyby nie nasi wolontariusze, osoby poświęcające swój czas, nie moglibyście obserwować tylu szczęśliwych zakończeń. Dziękujemy, że z nami jesteście :).

Wymiar liczbowy naszych działań

Fundacja Mam Pomysł przyjęła, umieściła w swoich placówkach, leczyła, przekazała do adopcji (bądź nadal sprawuje opiekę) w 2019 roku 806 zwierząt. Z tego 531 to podopieczni Schroniska w Świdnicy. Pozostałe były lokowane w Kociarni, czy naszych domach tymczasowych (w Głuszycy, w Świdnicy, w Bielawie).

Jakie to były zwierzęta? Były to zwierzęta domowe, gospodarskie, a także dzikie wymagające leczenia, rehabilitacji i powrotu na wolność bądź umieszczenia w specjalnych ośrodkach. Psy, koty, kozy, jeże, gołębie, koszatniczki, króliki,… i wiele, wiele innych.

Podjęliśmy pół tysiąca interwencji na pomoc zwierzętom. Były to zaniedbania właścicieli zwierząt, zwierzęta dzikie w potrzasku (np. łabędzie zaplątane w sieci, albo jeże w ogrodzeniach), czy pomoc opiekunom potrzebujących psów, kotów.

Wspieraliśmy karmą stada kotów wolnożyjących i zwierząt należących do opiekunów w trudnej sytuacji. Pod taką opieką w całym roku 2019 mieliśmy 213 takich zwierząt.

Fundacja Mam Pomysł oprócz sterylizacji/kastracji własnych podopiecznych, finansowała także zabiegi finansujące sterylizacje suk i kotek. Na zabiegi kierowaliśmy adoptowane od nas szczenięta i kocięta, koty wolno żyjące, suki i kotki posiadające domy. Oprócz podopiecznych FMP wykastrowaliśmy jeszcze 351 zwierząt ze środków własnych. Ważna okazała się być współpraca z gminami, gdyż finansowały sterylizacje kotów wolno żyjących, które wyłapywaliśmy i organizowaliśmy im opiekę pooperacyjną. Skala tych działań to również setki.

Uczestniczyliśmy przez cały rok w wielu eventach, kiedy to mogliśmy dzielić się naszą wiedzą i budować świadomość lokalnej społeczności. Odbyliśmy tylko w okresie jesienno – zimowym kilkadziesiąt spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach powiatów: świdnickiego, dzierżoniowskiego, wrocławskiego, wałbrzyskiego. Wszystko dla edukacji humanitarnej :).

Propagujemy wolontariat, dlatego też w samym schronisku w Świdnicy działa 150 wolontariuszy, którzy pracują z psami i kotami, czynią ich życie lepszym, a kilkanaście innych osób tworzy broszury edukacyjne i wszelkie materiały, którymi posługujemy się w trakcie naszych działań. Każdy pomysł jest cenny, dlatego jesteśmy organizacją otwartą na wolontariat w wielu płaszczyznach!

W grudniu udało się rozpocząć nowy, poważny rozdział w życiu naszej Fundacji. Otworzyliśmy Charity Shop w Świdnicy. Poważne przedsięwzięcie, nowe wyzwanie, ale i ogromna szansa dla nas!

Organizujemy adopcje, pomoc, działamy w terenie. Mamy wiele planów na nowy rok, nie chcemy zwalniać tempa. W tym roku będziemy świętować 5. urodziny FMP. Będzie się działo!

Raz jeszcze dziękujemy wszystkim instytucjom, szkołom, firmom, osobom prywatnym za wspieranie nas, pomoc i dobre słowo przez ostatni rok i życzymy wszystkiego najlepszego w 2020 roku :).