Podsumowanie 2022 rokuKażdego roku przygotowujemy podsumowanie naszej pracy na rzecz ochrony praw, podnoszenia dobrostanu zwierząt w minionych miesiącach. Wiemy, że powtarzamy to od 2017 roku, ale zawsze jesteśmy dumni ze skali naszego działania, naszego samodoskonalenia i wdrażania ciekawych projektów. Rok 2022 można opisać krótko: rollercoaster. Był to rok intensywny, uczący, o tak wielu zmiennych, że uratowała nas tylko nasza elastyczność i Wasze wsparcie.

Liczby

Nie ma zestawienia bez wymiaru liczbowego. Kolejny rok to kolejne ponad 700 zwierząt przyjętych pod opiekę schroniska. Z terenu miasta Świdnica pod naszą opiekę trafiło 206 psów i kotów. Wydaliśmy do adopcji 354 zwierzęta, właściciele odebrali 234 zguby. Podjęliśmy 120 interwencji w sprawie zwierząt dzikich, poszkodowanych w wypadkachdrogowych i losowych. Tylko w okresie czerwiec – wrzesień wspólnie z przedstawicielami gmin, czy funkcjonariuszami Policji oraz Straży Miejskiej odbieraliśmy zwierzęta podczas 15 interwencji i uczestniczyliśmy w postępowaniach zmierzających do ukarania właścicieli narażających pupili na utratę życia lub zdrowia.

We współpracy z partnerskimi gminami objęliśmy leczeniem, przyjmowaliśmy na sterylizacje i kastracje, pomagaliśmy opiekunom w potrzebie w przypadku 86 psów i kotów. Z budżetu Fundacji, dzięki dotacjom i darowiznom, skierowaliśmy na sterylizacje 232 psy i koty (w tym także zwierzaki po adopcjach).

Nasze zwierzaki zjadły ponad 20 ton karmy w ciągu całego roku. Każdego dnia to minimum 60 kg karm różnego rodzaju, licząc po 140 podopiecznych na pokładzie otrzymujemy kosmiczny wynik, zgodny z prawdą.

Historie, które poruszyły?

Nie sposób zapomnieć pierwszych dni stycznia 2022, które wyraźnie zaakcentowały rozpoczęcie tego roku jako tak intensywnego. Pogryziony bulterier, czy Lana z połamaną łapą
zaskoczyły i zmobilizowały do działania. Wspólnie z darczyńcami zebraliśmy kwotę potrzebną dla ratowania łapy suni i dziś cieszy się nowym domem.

Ten rok oznaczał starcie z najtrudniejszym przeciwnikiem: parwowirozą. Nasz podopieczny Ringer  walczył dzielnie i wywalczył nowy dom i nowe życie. W tamtym beznadziejnym okresie, kiedy drżeliśmy o każdego psa w schronisku, także okazaliście bezcenne wsparcie dotując naszą zbiórkę na dezynfekcję i środki zapobiegania rozprzestrzenianiu tej choroby.

Nie zapomnimy kotki Roxy, która poturbowana po wypadku ledwo przeżyła, ale operacje uratowały jej życie. Nie powiemy tego niestety o koteczce Hance, której nowotwór odebrał życie i żadna interwencja lekarska nie pomogła.

Złamały nas też oddane nam psy, z jednego domu, które dotarły do nas w stanie gorszym niż niejeden zwierzak wałęsający się miesiącami po ulicach. Salma, Boni, Szkrabcia, Karina i Burek są z nami do dziś. Nie udało nam się znaleźć dla nich domu dotychczas.

Nie możemy opuścić miejsca dedykowanego zwierzętom, które pożegnaliśmy. Wielu z tych psów i kotów nie poznaliście, bo to dziesiątki historii zwierząt z wypadków drogowych, dosłownie konających, którym mogliśmy pomóc tylko ulgą w cierpieniu. Zapadają w pamięć takie czworonogi, które miesiącami, latami czekały u nas na dom i nie doczekały. Bronek, Vigo, Gospel, Lisia, Moldof, czy Blind były najstarsze i pokonały je choroby: nowotwory, niewydolności narządów wewnętrznych.

Kampanie, edukacja, współpraca
Odbyliśmy spotkania edukacyjne dla prawie 1000 odbiorców: uczniowie szkół, dzieci w
przedszkolach, kluby seniora. Zorganizowaliśmy 3 kiermasze, 1 dzień otwarty z okazji Dnia
Psa, podczas których równie chętnie dzieliliśmy się wiedzą nie tylko z najmłodszymi.

Przez ostatni kwartał roku widzieliście naszą kampanię „Dobra opcja to adopcja”. Tylko dzięki niej domy znalazło 86 zwierząt. Wśród ambasadorów projektu znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, działacze i miłośnicy zwierząt. Wsparli nas: poseł Krzysztof Śmiszek, wiceprezydent Świdnicy Krystian Werecki, radni miasta Świdnica: Joanna Gadzińska, Magdalena Rumiancew-Wróblewska, Wiesław Żurek, partnerska Fundacja EndoMama, czy Lumaki Studio.

W ramach kampanii zorganizowaliśmy przemarsz bezdomnych psów do świdnickiego rynku, w którym udział wzięło 13 naszych podopiecznych. Zwierzęta z boksów wyszły do miasta. Spotkały się z olbrzymim entuzjazmem i zainteresowaniem, większość z nich dziś mieszka w nowych domach! W ramach tej samej kampanii mogliście wziąć udział w wykładzie organizowanych w Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy przy ul. Długiej w październiku 2022. Wybrane treści z wykładu były upowszechniane online poprzez nasze media społecznościowe.

Braliśmy udział w rozmaitych wydarzeniach plenerowych. Najbardziej szalone, w którym mieliśmy zaszczyt brać udział to Pol’and Rock Festiwal. Przez prawie tydzień na terenie festiwalu w Czaplinku (zachodniopomorskie) mieliśmy okazję prowadzić warsztaty edukacyjne, panele dyskusyjne o tematyce ochrony praw zwierząt. Ten czas wiele nas nauczył, zdobyliśmy bezcenne doświadczenie. Lokalnie mogliście nas spotkać ze stoiskiem podczas Targu Ziemi w Kraskowie, Targów Zoologicznych we Wrocławiu, świątecznej zbiórki w Leclercu, czy Galerii Świdnickiej, podczas EkoPikniku w Parku Centralnym.
Najważniejszym takim wydarzeniem było jednak przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie z Centrum Formy 58100 podczas Dni Sportu na świdnickim OSIRze. Sportowcy zaangażowali się w pomoc, zorganizowali zawody i sprawili, że z naszego stoiska uzbierało się prawie 5000 zł na zwierzaki.

Rekordowy bazarek z licytacjami na naszej specjalnej grupie na Facebooku to kwota 14 215 zł, którą internauci zapewnili w grudniu tego roku. Gdyby nie lokalni przedsiębiorcy, którzy
na prośbę naszego zespołu podzielili się swoimi voucherami, nigdy nie osiągnęlibyśmy takiego rezultatu. Podsumowanie tego bazarku było szalenie emocjonujące.

Jeśli o wsparciu mowa, to nie możemy zapomnieć o spektakularnej akcji Świąteczna paka dla zwierzaka, dzięki której zebraliśmy ponad 100 paczek dla 56 zwierząt zakwalifikowanych do projektu. Z rozpakowania wszystkich prezentów można było oglądać transmisję na żywo wsamą Wigilię, za pośrednictwem naszej strony na Facebooku.

W całym roku 2022 dzięki darczyńcom udało się zebrać około 6000 kg karmy dla naszych zwierząt (psów i kotów, karmy suche i mokre). Do tego ponad 800 litrów żwirku dla kotów. Patrząc na sumę kosztów, ilość jedzenia potrzebną na przeżycie zwierząt, wydaliśmy niestety 10 razy więcej na zakup potrzebnych karm, żwirków, suplementów.

Ważne przedsięwzięcia

Rok 2022 przeniósł nas ostatecznie w XXI wiek. Dzięki Pawłowi i Norbertowi przez ostatnie 12 miesięcy podziwiacie stronę internetową z profesjonalną zakładką adopcyjną, możliwością wspierania poprzez wpłacanie datków dla zwierzaków. To tylko wierzchołek. Mamy dzięki tej zmianie w pełni elektroniczny system ewidencjonowania zwierząt, tworzenia dokumentacji odbiorów i adopcji. Nie wyobrażamy sobie już życia bez naszej nowej wersji kart podopiecznych.

Od stycznia 2022 roku działa też nasz własny gabinet weterynaryjny Lisek zlokalizowany przy schronisku. Mamy możliwość szybszego reagowania, samowystarczalności i obniżenia kosztów dojazdów do przychodni w mieście. Zależy nam na doskonaleniu, żeby móc wspierać więcej zwierząt w potrzebie, nie tylko bezdomnych. Przed zespołem gabinetu stało wiele wyzwań, które skrupulatnie pokonywali przez cały rok, żeby w 2023 wkroczyć z jeszcze lepszym zapleczem.

Wojna w Ukrainie to koszmar, który rozpoczął się w lutym 2022 roku. Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o dramacie ludzi i zwierząt, jaki rozgrywa się w sąsiadującym kraju, ale nie czekaliśmy biernie na rozwój wydarzeń. Dzięki wolontariuszowi Markowi, który z odwagą i zapałem organizował samodzielnie z pomocą sponsorów, darczyńców transporty, włączyliśmy się w tę akcję. Fizycznie dołączyliśmy do 2 wyjazdów (prezes fundacji – Adrianna Kaszuba) i dostarczyliśmy dary warte dziesiątki tysięcy złotych, w tym jakże trudno dostępne preparaty weterynaryjne. Poza tym, ile mogliśmy, tyle zebraliśmy i dofinansowaliśmy pozostałe wyjazdy. Ponadto, w schronisku udało się postawić 3 kojcezakupione przez darczyńców dla wszystkich psów, których właściciele otrzymali w Świdnicy i okolicy lokum tymczasowe i przez wiele tygodni opiekowaliśmy się psami, kotami, które usamodzielnieni już właściciele odbierali od nas.

Fundusze

Schronisko nie istniałoby, gdyby nie Urząd Miejski w Świdnicy, który jest właścicielem obiektu i powierzył Fundacji Mam Pomysł zarządzanie nim, ale również dotuje rocznie zadanie kwotą 250 000 złotych. Ze względu na to, że utrzymanie obiektu i podopiecznych to koszty sięgające ponad 1 000 000 złotych rocznie, nawiązujemy współpracę z innymi gminami, ale tak naprawdę o naszym trwaniu decydują darczyńcy. Wsparcie przelewami, datkami, wpłatami to 50% naszego przychodu. Gdyby nie taki udział społeczności lokalnej, wolontariuszy, nie moglibyśmy istnieć, gdyż po prostu zabrakłoby pieniędzy na wszystko.

Decyzję o przekazaniu nam 1% podatku podjęło tak wiele osób, że w 2022 roku otrzymaliśmy z rozliczeń podatkowych kwotę ponad 186 000 złotych! Chyba nigdy niezapomnimy tego środowego, dłuższego dyżuru, kiedy nasze panie prezes i wiceprezes odświeżyły saldo na rachunku bankowym FMP.

W 2022 roku zmodernizowaliśmy kojce, wymieniliśmy stare na nowe. Zakupiliśmy nowebudy, więc wymieniliśmy na nowe ¾ z posiadanej ich liczby. Fundusze wydaliśmy też na sprzęt (klatki, chwytaki, żywołapki), naprawy, wyposażenie (kociarnia, gabinet), czy akcesoria dla zwierząt (na wymianę misek, klapki na przejścia na wybieg w pawilonie, kastry, podesty). Szalejąca inflacja zmusiła nas do zwiększenia wydatków na niezbędne nam paliwa, usługi, zakupy.

Choć rok 2022 był dużo mniej obfity w zbiórki darów, udało nam się przetrwać. Przed ostatnim kwartałem roku zdecydowaliśmy się powiedzieć głośno o naszej trudnej sytuacji i wyczerpujących się środkach. Dzięki wsparciu przyjaciół i konkursie, w którym nie wygraliśmy 100 000 zł, ale zebraliśmy 30 000 zł, załataliśmy tę dziurę budżetową.

Na koniec…

…odrobinę luźniej i przyjemniej.

Dzięki trzem naborom wolontariuszy nasze pupile zyskały kolejne ręce do pomocy i głaskania. Przy wsparciu ekspertki, Ani z FairPlay – w zgodzie z naturą psa, możemy organizować pracę ochotników na wyższym poziomie. Swoją drogą, właśnie mija trzecia rocznica nawiązania tej współpracy, która pomaga psom w schronisku i poza nim (konsultacje dla adopciaków).

Koci podopieczni mogą liczyć na Anię – aniaznakota.pl – która wspiera adoptujących, wolontariuszy i pracowników fundacji w trudnych zagadnieniach kociej psychiki.

Nasze dni aktywności społeczności lokalnej 2022 przerodziły się w wielkie porządki magazynu, wspólnie z wolontariuszami FMP. Okazało się też, że na pomoc możemy liczyć od zupełnie nowych partnerów. Funkcjonariusze Służby Więziennej i osadzeni w świdnickim areszcie pomogli nam przenosić kojce, naprawić zadaszenia, wykonać nowe budy. W codziennych serwisach wzięły udział dwie grupy pracowników firmy Smith&Nephew, dzięki nim wykonaliśmy gruntowne porządki w pawilonie psów, boksach, czy kociarni.

Lokalne społeczności mają możliwość włączania się w pomoc czwronogom, dzięki mediom, które promują adopcje, wolontariat, wszystkie akcje zbiórkowe, nasze kampanie i dni otwarte. Szczególnie dziękujemy portalom Świdnica.24.pl i mojaswidnica.pl, których przedstawiciele pojawili się na wszystkich organizowanych przez nas wydarzeniach w roku 2022. Dzięki utworzonym na tych stronach zakładkom pomocy zwierzętom, zagubione pupile wracają do swoich właścicieli, te porzucone znajdują nowe domy, a wolontariusze i darczyńcy znajdują drogę pomagania mokrym noskom z Pogodnej 3.

Udało nam się wziąć udział w aferze ośmiołapkowej. Sfotografowany podczas EkoPikniku brelok z napisem HAPPY DOG obiegł Internet i w awanturze o łapki wzięli udział więksi ztego świata. To tak z przymrużeniem oka, bo gadżety istnieją już od 2020 roku i zawsze cieszyły się popularnością, której teraz mają więcej! Dziękujemy pani Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej, która z dumą prezentowała tę cegiełkę, zachęciła do pomocy i dzięki niej UM Świdnica zorganizował konkurs, w którym można było wygrać kultowy brelok. Pozostali zachęceni do jego nabycia mogli to uczynić w naszym sklepie charytatywnym FMP Charity Shop. Dochód ze sprzedaży gadżetów cegiełek już trzeci rok zasila podopiecznych FMP.

Tym nieco bardziej optymistycznym akcentem chcemy zamknąć podsumowanie 2022 roku. Z nadzieją spoglądamy na nowy rok, chcąc się doskonalić i pokonywać kolejne trudności, rozwijać nowe projekty. Dziękujemy, kochani darczyńcy, adoptujący, wolontariusze, partnerzy, że byliście z nami kolejny rok, że wierzycie w naszą misję, dołączacie do niej i wspieracie.

Zespół Fundacji Mam Pomysł
Operatora Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy,
FMP Charity Shop